O študijskem programu
O študijskem programu
Univerzitetni študijski program 1. stopnje OBLIKOVANJE IN TEKSTILNI MATERIALI (trenutno poteka samo kot izredni študij) obsega uravnoteženo kombinacijo znanj, ki smo jih v skladu s priporočili evropskega združenja za izobraževanje inženirjev (SEFI) okvirno razdelili med znanstvene temelje, tehnološke temelje, aplikativna in sistemska znanja z industrijsko prakso in diplomskim delom ter individualna in poslovna znanja.
Trenutno študij razpisujemo le kot IZREDNI način študija.
Predmetnik
Predmetnik
Predmetnik univerzitetnega študijskega programa 1. stopnje Oblikovanje in tekstilni materiali
Predmetnik z učnimi vsebinami
Objavljen je na spletnih straneh Univerze v Mariboru. Izberite ustrezen letnik in seveda smer študija. S klikom na posamezen predmet si lahko ogledate tudi učni načrt le-tega.
Študijske smeri
Študijske smeri
Študentje univerzitetnega študijskega programa 1. stopnje OBLIKOVANJE IN TEKSTILNI MATERIALI pridobijo znanja s področja naravoslovnih ved, informatike, oblikovanja, znanosti o materialih, ekologije in poznavanja tehnoloških postopkov in procesov. Širok razpon znanj, ki jih pridobijo na osnovi interdisciplinarnosti študijskega programa, diplomantom zagotavlja večjo kreativnost in inovativnost. Program se deli na dve smeri.
Inženirsko oblikovanje tekstilnih materialov
Smer Inženirsko oblikovanje tekstilnih materialov je namenjena študiju tekstilnega oblikovanja. Na tem področju je glavni poudarek na oblikovanju tekstilij, oblačil, kolekcij, tekstilij za interier ter modnih dodatkov na osnovi znanj o zgodovini in kulturi oblačenja. Teoretična in praktična znanja študentje uporabljajo za načrtovanje tekstilnih izdelkov, kjer je poudarek na uporabi sodobnih računalniških simulacijskih tehnik.
Tekstilni materiali
Na študijski smeri Tekstilni materiali je glavni poudarek na študiju novih naprednih tekstilnih materialov, sodobnih obdelav tekstilij, kompozitov, tehničnih tekstilij, recikliranju, obdelavah tehnoloških vod in odplak s poudarkom na ekologiji in naravni obnovljivosti.
Pogoji za vpis in merila za izbiro ob omejitvi vpisa
Pogoji za vpis in merila za izbiro ob omejitvi vpisa
Na univerzitetni študijski program 1. stopnje Oblikovanje in tekstilni materiali se lahko vpiše:
- kdor je opravil splošno maturo,
- kdor je opravil poklicno maturo v kateremkoli srednješolskem programu in izpit iz enega od maturitetnih predmetov: kemija, matematika, fizika, računalništvo ali tuj jezik; izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je kandidat že opravil pri poklicni maturi,
- kdor je pred 1. 6. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program.
Če bo sprejet sklep o omejitvi vpisa, bodo kandidati iz točk 1) in 3) izbrani glede na:
- splošni uspeh pri splošni maturi oziroma zaključnem izpitu (60 % točk),
- splošni uspeh v 3. in 4. letniku (40 % točk);
kandidati iz točke 2) izbrani glede na:
- splošni uspeh pri poklicni maturi (40 % točk),
- splošni uspeh v 3. in 4. letniku (40 % točk),
- uspeh pri maturitetnem predmetu (20 % točk).
Znanje slovenskega jezika na ravni B1 pred vpisom v 2. letnik
Pred vpisom v 2. letnik morajo vsi kandidati izpolnjevati dodatni pogoj, znanje slovenskega jezika na ravni B1, ki ga kandidati dokazujejo z ustreznim uradnim potrdilom:
- potrdilo o opravljenem izpitu iz slovenskega jezika na ravni B1 ali enakovredno potrdilo,
- spričevalo o zaključeni osnovni šoli v Republiki Sloveniji ali o zaključeni tuji osnovni šoli s slovenskim učnim jezikom,
- maturitetno spričevalo ali spričevalo zadnjega letnika izobraževalnega programa srednjega strokovnega izobraževanja, iz katerega je razviden opravljen predmet Slovenski jezik,
- spričevalo o zaključenem dvojezičnem (v slovenskem in tujem jeziku) srednješolskem izobraževanju ali o zaključenem tujem srednješolskem izobraževanju s slovenskim učnim jezikom,
- diploma o pridobljeni izobrazbi na visokošolskem zavodu v Republiki Sloveniji v študijskem programu in potrdilo (izjava), da je kandidat opravil program v slovenskem jeziku.
Kandidati, ki so opravili splošno maturo ali poklicno maturo v Republiki Sloveniji, ne pošiljajo dokazila o znanju slovenskega jezika.
Pogoji za vpis v študijsko leto 2025/26 ter načrtovane spremembe vpisnih pogojev
Pogoji za vpis v študijsko leto 2025/26 ter načrtovane spremembe vpisnih pogojev
Pogoji za vpis v študijskem letu 2025/2026 se ne spreminjajo. Na podlagi sklepa Senata Univerze v Mariboru, se uveljavitev sprememb novih vpisnih pogojev, načrtovanih za študijsko leto 2025/26 zamakne do vključno študijskega leta 2026/27 oz. do spremembe vpisnih pogojev v skladu z novo predvideno spremembo zakonodaje na področju visokega šolstva.
Več o tem si lahko preberete na spletni strani UM -> POVEZAVA NA UM
Pogoji za vpis v višji letnik Oblikovanje in tekstilni materiali UN
Pogoji za vpis v višji letnik Oblikovanje in tekstilni materiali UN
Pogoji za napredovanje študentov
Pogoji za napredovanje v 2. letnik:
Študenti napredujejo v 2. letnik, če z opravljenimi izpiti 1. letnika zberejo najmanj 50 ECTS kreditnih točk ter imajo opravljene izpite iz naslednjih predmetov:
- Vlaknotvornim polimeri (6 ECTS),
- Osnove tekstilnega oblikovanja (6 ECTS),
- Barva in barvna komunikacija (6 ECTS),
- Računalništvo in informatika v tekstilstvu (6 ECTS).
Študentom, ki ne izpolnjujejo vseh obveznosti za napredovanje, lahko Komisija za študijske zadeve članice univerze na njihovo prošnjo izjemoma odobri vpis v 2. letnik, če imajo izpolnjenih več kot polovico študijskih obveznosti 1. letnika (več kot 30 ECTS) ter so opravili zgoraj navedene predmete, v kolikor obveznosti niso mogli izpolniti iz upravičenih razlogov, ki so določeni v Statutu Univerze v Mariboru, in če je pričakovati, da bodo obveznosti izpolnili.
Pogoji za napredovanje v 3. letnik:
Študenti napredujejo v 3. letnik, če imajo opravljene vse izpite 1. letnika (60 ECTS) in najmanj 45 ECTS kreditnih točk z opravljenimi izpiti 2. letnika ter imajo opravljene izpite iz naslednjih predmetov:
- Tekstilno mehanski procesi (8 ECTS),
- Tekstilno kemijski procesi (8 ECTS),
- Konstrukcija tekstilij (6ECTS),
- Računalniško podprto oblikovanje in izdelava tekstilij (4ECTS).
Študentom, ki ne izpolnjujejo vseh obveznosti za napredovanje, lahko Komisija za študijske zadeve članice univerze na njihovo prošnjo izjemoma odobri vpis v 3. letnik, če imajo opravljene vse izpite 1. letnika (60 ECTS) in izpolnjenih več kot polovico študijskih obveznosti 2. letnika (več kot 30 ECTS), ter so opravili zgoraj navedene predmete, v kolikor obveznosti niso mogli izpolniti iz upravičenih razlogov, ki so določeni v Statutu Univerze v Mariboru, in če je pričakovati, da bodo obveznosti izpolnili.
Kompetence diplomanta
Kompetence diplomanta
Študentje univerzitetnega študijskega programa 1. stopnje Oblikovanje in tekstilni materili v izobraževalnem procesu pridobijo ustrezne kompetence, da so sposobni na osnovi pridobljenih znanj s področja naravoslovnih ved, informatike, oblikovanja, znanosti o materialih, ekologije in poznavanja tehnoloških postopkov in procesov ter dobre inženirske prakse oblikovati in projektirati tekstilne izdelke.
Širok razpon znanj, ki jih pridobijo na osnovi interdisciplinarnosti študijskega programa, diplomantom zagotavlja večjo kreativnost in inovativnost. Ob tem obvladujejo raziskovalne metode in znajo povezovali osnove inženirske ekonomike in problematike varstva okolja s problematiko tekstilnih materialov in inženirskega oblikovanja v tekstilstvu.
Diplomanti so sposobni analize, sinteze in predvidevanja rešitev ter posledic. Sposobni so uporabe znanja v praksi in avtonomni pri strokovnem delu, poleg tega pa so med študijem razvili komunikacijske sposobnosti in spretnosti, ter sposobnost sodelovanja in dela v skupini.
Diplomanti so med študijem poleg znanj osvojili tudi različne veščine, spretnosti in vrednote, ki poleg znanja znatno pripomorejo k delovni uspešnosti.
Zaposlitvene možnosti
Zaposlitvene možnosti
Diplomirani inženirji oblikovanja in tekstilnih materialov (UN) so usposobljeni visoko strokovni izvajalci inženirskih del in tudi široko kultivirani izobraženci, ki imajo široko teoretično izhodišče ter usposobljenost in iznajdljivost za promoviranje lastnega znanja, kar omogoča zaposlitev na različnih področjih gospodarstva in negospodarstva. prisotni so v vseh tistih vejah industrije, ki je neposredno ali posredno povezana s tekstilno in oblačilno stroko, kot tudi izven nje.
Zaposlujejo se predvsem v tekstilni in oblačilni industriji, v oblikovalskih in oglaševalskih agencijah, grafičnih podjetjih, papirno pridelovalnih podjetjih, založništvu, raziskovalnih inštitutih, trgovini, državni upravi in v malem gospodarstvu tekstilne in oblačilne panoge.
Število vpisnih mest
10
izredni študij
Spletno mesto