Na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru se zavedamo, da je skrb za kakovost dinamičen proces izboljšav, ki se nikoli ne zaključi. V skladu z vizijo in poslanstvom FS razvijamo kulturo kakovosti na fakulteti in se zavzemamo za ključne vrednote, kot so akademska odgovornost, kakovost pedagoškega in znanstveno raziskovalnega dela, visoki etični standardi, družbena odgovornost …
Glavno odgovornost za izvajanje sistema kakovosti in delovanje fakultete nosi dekan. Leta 2015 je dekan fakultete prof. dr. Bojan Dolšak v svojem programu dela spremljanje in razvoj kakovosti opredelil kot prioriteto in v vodstveno ekipo prvič imenoval tudi prodekanjo za kakovost. Skladno z našo temeljno vizijo razvoja, dolgoročnimi usmeritvami in cilji FS bomo tako uspešneje sledili in uresničevali strateške cilje na področju zagotavljanja kakovosti:
- vzpostavitev preglednega sistema spremljanja in zagotavljanja kakovosti, vključevanje in povezovanje vseh deležnikov, ki sodelujejo v procesih delovanja fakultete in prispevajo k dvigu kakovosti;
- spremljanje kakovosti na osnovi rednih letnih samoevalvacij, občasnih zunanjih in notranjih institucionalnih evalvacij ter programskih evalvacij;
- zagotavljanje kakovosti na vseh temeljnih področjih delovanja FS: izobraževanje, raziskovanje, upravljanje;
- stalno obveščanje in informiranje javnosti, dvig motivacije in izboljšanje medsebojnih odnosov zaposlenih.
Spremljanje in zagotavljanje kakovosti temeljita na rednem in sistematičnem spremljanju delovanja fakultete, analizah in poročilih, ki so osnova za sprejemanje ukrepov za dvig kakovosti in celovito načrtovanje delovanja fakultete. Spremljanje temelji na evalvacijah vseh dejavnosti fakultete. Poročila vsebujejo podatke, analize področij in oceno stanja.
Za spremljanje in ugotavljanje kakovosti delovanja FS, študijskih programov, znanstveno raziskovalnega ter strokovnega dela in za pripravo letnega samoevalvacijskega poročila je pristojna Komisija za ocenjevanje kakovosti FS. Spremljanje uresničevanja vizije in razvoja fakultete ter aktivno opozarjanje na priložnosti za izboljšanje dela in dviga kakovosti na sistemski ravni sta glavni nalogi KOK. KOK FS sestavlja 9 članov iz vrst visokošolskih učiteljev/sodelavcev, študentov in predstavnikov nepedagoških delavcev. KOK FS o svojih ugotovitvah, stališčih in predlogih sproti obvešča Senat fakultete in mu je za svoje delo odgovorna. Uvajanje, izpopolnjevanje in izvajanje mehanizmov zagotavljanja kakovosti pa je na FS stalna skrb vseh zaposlenih.
O pomenu kakovosti se je veliko govorilo že v preteklosti, danes pa je to eno glavnih meril za doseganje uspešnosti in konkurenčnosti. Skrb za kakovost je temeljna vrednota in smernica na vseh področjih našega delovanja.
red. prof. dr. TATJANA KREŽE, univ. dipl. inž. tekst.
Prodekanja za kakovost