Dan FS 2021

V sredo, 24. 11. 2021, smo šestič zapovrstjo praznovali Dan Fakultete za strojništvo (FS), na katerem smo, skladno z aktualno situacijo, na daljavo preko orodja MS Teams, podelili priznanja svojim zaposlenim ter študentom. Na dogodku smo povzeli ključne aktivnosti in uspehe, ki jih je FS dosegla v preteklem letu.

FS deluje kot znanstveno-raziskovalna in izobraževalna ustanova že več kot šest desetletij. Izobražuje redne in izredne študente na dodiplomskih in magistrskih študijskih programih Strojništvo, Gospodarsko inženirstvo, Mehatronika, Okoljsko inženirstvo, Tehnologije tekstilnega oblikovanja ter Inženirsko oblikovanje izdelkov. Vedno intenzivnejše sodelovanje z gospodarstvom zahteva ustrezno znanstveno-raziskovalno usmerjenost fakultete, ker se dosežki raziskav vedno bolj prenašajo v različne veje slovenske strojne, kovinsko predelovalne in tekstilne industrije. Pomembno dejstvo predstavlja tudi naraščanje zanimanja srednješolcev za študijske programe fakultete, saj so naši študijski programi izjemno aktualni. Fakulteta sodi na Univerzi v Mariboru (UM) med najuspešnejše članice tako po uspešnosti študentov, številu diplomantov na dodiplomskih in podiplomskih programih, po obsegu prihodka iz industrije in projektov, solidni opremljenosti laboratorijev, ter mednarodno priznanih profesorjih in nenazadnje z izjemno dobro organizirano mednarodno menjavo in sodelovanjem. Odlikujejo jo tudi nadpovprečni uspehi pri znanstveno-raziskovalnem delu in objavi izsledkov v najbolj prestižnih mednarodnih revijah.

Do danes je na fakulteti diplomiralo okoli 11.000 študentov. Stopnja zaposljivosti naših diplomantov je še zmeraj zelo visoka, saj so zelo iskan kader na trgu delovne sile. Izjemno smo ponosni na dosežke svojih diplomantov in doktorandov, kot tudi dosežke študentov, ki se udeležujejo različnih študentskih projektov ter tekmovanj doma in v tujini. Naj omenimo samo nekatere: Formula Student, projekt Product Innovation Project na Tehniški univerzi v Gradcu, Aeronavtično društvo UM ipd. Fakulteta še nadalje krepi sodelovanje s slovenskimi podjetji. Nabor strateških partnerjev je narasel na 11, zadnji sem nam je pridružil Holding Slovenske elektrarne d.o.o. V zadnjem obdobju smo intenzivno prenovili pedagoško infrastrukturo, predvsem z vidika informacijsko-komunikacijske opreme, v kar so nas prisilile potrebe po občasni hibridni izvedbi pedagoškega procesa. Prav tako nadaljujemo z nabavo nove raziskovalne opreme v okviru programa RIUM 1 v vrednosti preko 1,5 mio eurov. Prvič smo razpisali novi doktorski študijski program Gospodarsko inženirstvo, kjer že študirata prva študenta.

Ker na naši fakulteti zelo radi izpostavljamo uspešne zgodbe in dosežke, smo podelili priznanja svojim zaposlenim, študentom ter poslovnim partnerjem, ki so in bodo tudi v prihodnje ponesli ime FS in UM doma in po svetu. Na svečani podelitvi se nam je pridružil tudi državni sekretar na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije, izr. prof. dr. Mitja Slavinec.

Najprej je zbrane nagovoril dekan FS, prof. dr. Bojan Dolšak, ki je izpostavil uspehe v preteklem letu, in še posebej poudaril, da si bomo žal tudi to leto zapomnili zaradi epidemije ter izzivov, s katerimi smo se uspešno soočili. Ne glede na vse omejitve našega izobraževalnega, raziskovalnega in strokovnega dela ni moč ustaviti. Z optimističnimi mislimi nas je popeljal v prihodnost, za katero vsi verjamemo, da bo ponovno bolj svetla.

Sledil je nagovor rektorja UM prof. dr. Zdravka Kačiča, ki je poudaril odgovornost akademske sfere v aktualnih zdravstvenih in družbenih razmerah, saj moramo s svojim vzgledom pripomoči k čim hitrejšemu izhodu iz krize. Izpostavil je nekaj ključnih aktivnosti, kjer delujejo sodelavci FS UM, in usmeril pogled v prihodnost, saj se nam obetajo velike infrastrukturne spremembe v okviru projekta INNOVUM in spremembe z novima zakonoma na področju visokošolske izobraževalne ter raziskovalne dejavnosti.

Slavnostni govornik je bil diplomant študijskega programa Gospodarsko inženirstvo-Strojništvo Matjaž Pavlinjek, danes direktor priznanega podjetja Roto – Pavlinjek d.o.o. Na kratko je predstavil družinsko podjetje, ki raste že od leta 1950 dalje, in danes zaposluje preko 500 ljudi v Sloveniji in v tujini. Orisal je dosedanje sodelovanje s fakulteto in nakazal želena področja sodelovanje v prihodnosti. Fakulteti je pripravil lepo presenečenje, saj nam je njegovo podjetje doniralo malo čistilno napravo, ki je odlična pridobitev za pedagoške in raziskovalne namene.

Sledila je podelitev priznanj zaposlenim in študentom. Med študenti so priznanje prejeli Matjaž Malok kot študent leta ter skupina študentov študijskih programov Tehnologije tekstilnega oblikovanja in Inženirsko oblikovanje izdelkov, ki se je izkazala v okviru projekta razvoja oblazinjenega pohištva za blagovno znamko Kauch. Priznanja smo podelili več sodelavcem, in sicer Kseniji Ferlic za strokovno delo, doc. dr. Manji Kurečič za raziskovalno delo, doc. dr. Nejcu Novaku kot raziskovalcu na začetku kariere, priznanje visokošolski učiteljici za pedagoško delo je prejela izr. prof. dr. Sonja Šterman, doc. dr. Aleš Belšak in doc. dr. Matej Zadravec pa priznanje asistentu za pedagoško delo. Priznanje FS za inovacijo poslovnih procesov je prejela Delovna skupina za promocijo FS.

Ob koncu prireditve smo se zahvalili za izjemno velik doprinos fakulteti nekdanjim sodelavkam in sodelavcem, ki so se v zadnjih dveh letih upokojili.

red. prof. dr. Iztok Palčič
prodekan za infrastrukturo in sodelovanje z okoljem FS UM