Univerza Maribor

Rules

Only words with 2 or more characters are accepted
Max 200 chars total
Space is used to split words, "" can be used to search for a whole string (not indexed search then)
AND, OR and NOT are prefix words, overruling the default operator
+/|/- equals AND, OR and NOT as operators.
All search words are converted to lowercase.

SLO | ENG

Teme zaključnih del

Teme diplomskih/magistrskih del lahko izbirate s področij:

  • inženirskega oblikovanja tkanin (konstruiranje žakarskih tkanin s CAD sistemom, oblikovanje vzorcev tkanin s tehniko ročnega tkanja, vzorčenje tkanin s CAD sistemom, konstruiranje in vizualizacija listnih tkanin s programskim paketom Arahweave...),
  • inženirskega načrtovanja ploskih tekstilij (konstruiranje tekstilij za uravnavanje količine vpadne svetlobe, konstruiranje tekstilij za uravnavanje prenosa toplote, objektivno vrednotenje vonja tekstilij, konstruiranje tekstilij za zaščito pred vremenskimi vplivi - agrotekstilije, razvoj UV zaščitnih tekstilij, razvoj tekstilij s kontrolirano poroznostjo...)
  • proizvodnje tkanih in netkanih tekstilij.

oz. pri predmetih Konstrukcija tekstilij, Proizvodnja tekstilij, Inženirsko načrtovanje tekstilij, Inženirsko oblikovanje tkanin s tematiko, ki vas pritegne.

Temo lahko izberemo skupaj z navezavo stika s tekstilnim podjetjem in rešujemo njihov problem.

Seznam preteklih zaključnih del si lahko ogledate pod rubriko "zaključna dela" in "študentski izdelki".

V nadaljevanju imate navedenih nekaj predlaganih tem.

Projektiranje tekstilij za enotno uniformo kuhar-natakar

Projektiranje tekstilij za enotno uniformo kuhar-natakar

ANG naslovEngineering of fabrics for chef-waiter uniforms
Diplomski predmetKonstrukcija tekstilij / Inženirsko načrtovanje tekstilij
Tema diplomskega dela se nanaša na analizo potrebnih uporabnih lastnosti različnih konstrukcij tkanin ali pletiv, ki bi se uporabljale za  uniformo kuharja in hkrati natakarja. Takšna uniforma je mišljena za uporabo v t.i. potujočih restavracijah za strežbo pic, hitre hrane, pijač, itn. Analizirale bi se funkcionalne značilnosti (trpežnost, udobje, estetska privlačnost, nega in vzdrževanje) in z njimi povezane lastnosti, ki so najbolj izpostavljene za daljšo dobo uporabnosti izdelka in na podlagi katerih bi se poiskala optimalna konstrukcija tkanin oz. pletiv za uporabo.

Redesign izdelkov s tehniko ročnega tkanja

Redesign izdelkov s tehniko ročnega tkanja

ANG naslovProduct re-design using free weaving technique
Diplomski predmetKonstrukcija tekstilij / Inženirsko načrtovanje tekstilij
Tema se nanaša na oblikovanje vzorcev tkanin (vzorčenje tkanin) s pomočjo tehnike prostoročnega tkanja. Zgodovina tkanja je povezana z zgodovino človeštva, ko je jamski človek začel intuitivno presti in tkati razna stebla, trave, ovijalke, itn. Preproste konstrukcije ročnih statev so se vedno bolj izpopolnjevale in ročno tkanje se je kot obrtna dejavnost ohranila vse do današnjih dni. Še več, ročno tkanje je zopet postalo modno in sodobno. Cilj diplomskega dela je izdelati konkreten izdelek iz zavrženih kosov oblačil ali drugih ploskih zavrženih tekstilij ter tehnike ročnega tkanja. Iz odpadnega materiala bi tako ponovno nastal "nov", uporaben izdelek.

Načrtovanje kolekcije listnih tkanin s CAD sistemom

Načrtovanje kolekcije listnih tkanin s CAD sistemom

ANG naslovPlanning the Collection of Dobby Fabrics using CAD system
Diplomski predmetKonstrukcija tekstilij / Inženirsko oblikovanje tkanin


Tema se nanaša na načrtovanje in izdelavo kolekcije listnih tkanin s pomočjo računalniško podprtega sistema Arahne. Konstruiranje in simulacija tkanin s pomočjo CAD sistema je uveljavljen način dela v fazi razvoja novega izdelka oz. nove konstrukcije tkanin, ki ima še vedno določene omejitve, po drugi strani pa omogoča večjo kreativnost pri oblikovanju novih vzorcev tkanin.

Cilj diplomskega dela je: 1. prikazati potek načrtovanja nove kolekcije tkanin za določen namen uporabe (ženske kostime, srajčevino, moške obleke, plašče, itn.) s poudarkom na uporabi CAD sistema za konstruiranje in vzorčenje tkanin, 2. prikazati njegove prednosti in omejitve pri razvoju želenih vzorcev tkanin ter 3. izdelati računalniško in papirno simulacijo kolekcije tkanin za določen namen uporabe s pomočjo Arahne sistema, instaliranega v Laboratoriju za projektiranje in konstrukcijo tekstilij.

Simulacija tkanin in njihova vizualizacija v končnih izdelkih

Simulacija tkanin in njihova vizualizacija v končnih izdelkih

ANG naslovWoven Fabric Simulation and Its Vizualisation in End-Products
Diplomski predmetKonstrukcija tekstilij / Inženirsko oblikovanje tkanin

Tema se nanaša na simulacijo tkanin (listnih, žakarskih) s CAD sistemom in možnostjo njihove vizualizacije v konkretnih končnih izdelkih (za oblačila, interier ali v tehnične namene) s pomočjo programskega paketa ArahDrape. Današnja stopnja razvoja računalniških simulacij tkanin omogoča nadgradnjo, tj. simulacijo videza simulirane tkanine pri konkretni uporabi. Postopek vizualizacije tkanine v končnih izdelkih seveda zahteva od desenaterja usvojitev dodatnih znanj, povezanih s postopkom priprave simulacije končnega izdelka (na primer srajce, klobuka, fotelja, markize, zastora, itn..) kot tudi prenosa simulirane tkanine v končni izdelek.

Cilj diplomskega dela je prikazati postopek dela pri definiranju končnega izdelka in prenosu simulirane tkanine v končni izdelek ter izdelati simulacijo ter vizualizacijo tkanine za konkretno uporabo s pomočjo ArahWeave in ArahDrape programske podpore oz. sistema, instaliranega v Laboratoriju za projektiranje in konstrukcijo tekstilij.