Univerza Maribor

Rules

Only words with 2 or more characters are accepted
Max 200 chars total
Space is used to split words, "" can be used to search for a whole string (not indexed search then)
AND, OR and NOT are prefix words, overruling the default operator
+/|/- equals AND, OR and NOT as operators.
All search words are converted to lowercase.

SLO | ENG

Oprema

Pomembnejšo pedagoško in raziskovalno opremo laboratorija si lahko ogledate na spodnjih povezavah.

RAČUNALNIŠKO PODPRT SISTEM ZA MERJENJE PARAMETROV POROZNOSTI

RAČUNALNIŠKO PODPRT SISTEM ZA MERJENJE PARAMETROV POROZNOSTI

Živosrebrni porozimeter Pascal 140/440 deluje na principu vbrizgavanja tekočine (živega srebra), ki ne omoči testni material, v pore testiranca pod povišanim pritiskom in pri tem meri volumen vbrizganega živega srebra.

Omogoča merjenje oz. analiziranje naslednjih parametrov poroznosti različnih vrst materialov:

  • specifični volumen por (cm3/g), 
  • specifična površina por (m2/g), 
  • povprečen premer por (μm), 
  • volumenska poroznost (%),
  • volumenska gostota (g/cm3), 
  • navidezna gostota (g/cm3), 
  • porazdelitev velikosti por itn.

PASCAL 140 deluje pri nižjih pritiskih vbrizgavanja Hg (do 400 kPa) in je primeren za merjenje poroznosti makro in mezo poroznih trdnih materialov, ki imajo pore v velikostnem razredu premera por od 900 µm do 3,8 µm. PASCAL 440 deluje pri višjih pritiskih vbrizgavanja Hg (do 400 MPa) in je primeren za merjenje poroznosti mikro poroznih trdnih materialov s porami v velikostnem razredu premera por od 5 µm do 3,6 nm.

RAČUNALNIŠKO PODPRT SISTEM ZA MERJENJE MEHANSKIH LASTNOSTI

RAČUNALNIŠKO PODPRT SISTEM ZA MERJENJE MEHANSKIH LASTNOSTI

Dinamometer Tinius Olsen H10 KT omogoča merjenje mehanskih lastnosti linijskih (preje, sukanci, trakovi, vrvi) in ploskih (tkanine, pletiva, netkane tekstilije, sestavljene tekstilije) tekstilnih materialov, kakor tudi netekstilnih materialov kot so papir, usnje, plastični filmi, kompoziti.

Sistem trenutno omogoča analizo obnašanja materialov pri nateznih in tlačnih obremenitvah do 50 N, 1000 N ter večjih nateznih obremenitvah, do 10 kN, zato je še posebej primeren za testiranje tehničnih materialov kot so transportni trakovi, jermeni, laminati, geotekstilije ipd. v skladu z ustreznimi standardi.

Merilni sistem vsebuje dvostebrni elektronsko-mehanski ekstenziometer, opremljen s čeljustmi za linijske in ploske materiale, ter računalnik s programskim paketom Qmat Pro za procesiranje in analizo merilnih podatkov.

DELOVNE POSTAJE ZA RAČUNALNIŠKO KONSTRUIRANJE IN VIZUALIZACIJO TKANIN

DELOVNE POSTAJE ZA RAČUNALNIŠKO KONSTRUIRANJE IN VIZUALIZACIJO TKANIN

Laboratorij je opremljen s petimi delovnimi postajami za konstruiranje in vzorčenje listnih in žakarskih tkanin, ki omogočajo izdelavo simulacij tkanin po zahtevah naročnikov ali na podlagi idejne skice študentov. Prednost uporabe CAD sistema je možnost takojšnjega zaznavanja sprememb konstrukcijskih parametrov tkanin in zaznavanja barvnih učinkov novo ustvarjenega desena, s čimer je olajšano kreativno oblikovanje in konstruiranje novega izdelka - tkanine. Izdelane barvne variante vzorcev tkanin posredujemo v elektronski ali papirni obliki, ki že skoraj v celoti zamenjujejo klasično izdelane kupone. S pomočjo programa ArahDrape je možno prikazati tudi vizualizacijo tkanine v konkretnem končnem izdelku glede na njen namen uporabe.

RAČUNALNIŠKO PODPRT SISTEM ZA SLIKOVNO ANALIZO TEKSTILIJ

RAČUNALNIŠKO PODPRT SISTEM ZA SLIKOVNO ANALIZO TEKSTILIJ

Sistem za slikovno analizo Lucia omogoča zajemanje, analizo in arhiviranje mikroskopskih slik testnih vzorcev linijskih in ploskih tekstilij. Primeren je tako za prosojne kot tudi za neprosojne vzorce, saj omogoča tudi odsevni način mikroskopije. Sistem je sestavljen iz stereomikroskopa Nikon SMZ - 2T (20-126 x povečava oz. površina vzorca 12 - 1,9 mm2), videokamere Sony CCD, računalnika s programskim paketom Lucia ter tiskalnika. Omogoča zajemanje in obdelavo slikovnih informacij (meritve podrobnosti v sliki (dolžine, širine, površine, obsega...)),določanje značilnosti tekstilnih materialov (sistematičnost efektov, strukture, napak), določanje oblike in porazdelitve por v ploskih tekstilijah, določanje vrste napak v prejah/sukancih in ploskih tekstilijah.

Mikroskopske slike lahko izdelamo s tiskalnikom EPSON ali z video tiskalnikom Mitsubishi (fotografija velikosti 10x10 cm), ali pa jih posredujemo v elektronski obliki v različnih grafičnih formatih in na različnih elektronskih medijih (CD, DVD, USB pomnilnikih).