Only words with 2 or more characters are accepted
Max 200 chars total
Space is used to split words, "" can be used to search for a whole string (not indexed search then)
AND, OR and NOT are prefix words, overruling the default operator
+/|/- equals AND, OR and NOT as operators.
All search words are converted to lowercase.
HPC-Core:Strojna oprema
|
Sodobne delovne postaje (zmogljivi osebni računalniki).
SHPB preizkuševališče je namenjeno eksperimentalnemu določanju mehanskih lastnosti inženirskih materialov pri visokih hitrostih njihovega deformiranja v območju hitrosti deformacije od 102 s-1 do 8∙104 s-1.
Princip delovanja:
Princip delovanja preizkuševališča temelji na enodimenzionalni teoriji širjenja udarnih elastičnih deformacijskih valov v elastičnih palicah, katero je v osnovi razvil Bertram Hopkinson [1] in kasneje priredil Herbert Kolsky [2] z uporabo dveh zaporednih Hopkinsonovih palic.
Preizkusni vzorec materiala majhnih dimenzij (do 20 mm premera in dolžine) namestimo med vstopno in izstopno palico, ki sta opremljeni z merilnimi lističi. S pospeškom udarnega telesa, ki udari v nasprotni konec vstopne palice v le-to vnesemo tlačni elastični deformacijski impulz, katerega trajanje in intenziteta sta sorazmerni hitrosti in dolžini udarnega telesa. Elastični deformacijski impulz se po palicah širi s hitrostjo ki je sorazmerna z modulom elastičnosti in gostoto materiala palice in je za kovinske palice približno enaka 5 km/s. Ko tlačni deformacijski impulz doseže nasprotni konec palice, kjer je nameščen preizkušanec, se del tlačnega impulza prenese na preizkušanec, del pa se zaradi razlike v mehanski impedanci palice in preizkušanca kot natezni deformacijski impulz odbije od konca palice. Preneseni del tlačnega impulza povzroči v preizkušancu visoko hitrostni deformacijski proces, kjer je v preizkušancu doseženo dinamično ravnotežje, pri čemer se del tlačnega impulza porabi za deformiranje preizkušanca. Neporabljeni del tlačnega impulza se prenese na izstopno palico po kateri se širi proti nasprotnemu koncu palice.
Z merilnimi lističi in visokofrekvenčnim merilnim sistemom zajemamo merilne signale vstopnega, odbitega in prenesenega deformacijskega impulza, Slika 1. Razmerje napetost-specifična deformacija in hitrost deformacije določamo na osnovi časovne integracije zajetih elastičnih deformacijskih impulzov na vstopni (vstopni in odbiti impulz) in izstopni (preneseni impulz) palici, Slika 2.
[1] Hopkinson, B. (1914). "A Method of Measuring the Pressure Produced in the Detonation of High Explosives or by the Impact of Bullets," Philos. Trans. R. Soc. (London) A, 213, pp. 437–456.
[2] Kolsky, H. (1949). "An Investigation of the Mechanical Properties of Materials at Very High Rates of Loading". Proc. Phys. Soc. (London)B, 62 (11), pp. 676.
Slika 1: Zajeti deformacijski impulzi na vstopni in izstopni palici
Slika 2: Razmerje napetost-specifična deformacija in hitrost deformacije
Tehnični podatki preizkuševališča:
Mobilni sistem za sinhronizirano hitro digitalno snemanje prehodnih pojavov je namenjena za napredno digitalno vizualizacijo ekstremno hitrih prehodnih pojavov, kot so udarno deformiranje materialov, vrtinčenje in kavitacija, brizganje, krhki zlomi, hitra rast razpok, učinki eksplozij ali izstrelkov ipd. Analiza posnetkov takšnih pojavov z ultra-hitrimi hitrimi kamerami (2 milijona posnetkov na sekundo) omogoča boljše razumevanje osnovnih fizikalnih zakonitosti teh pojavov in prispeva k izboljšanju sestave materialov, konstrukcij ali postopkov v inženirstvu in širše.
Primarno je sistem namenjen za izvajanje raziskav na področju razvoja in karakterizacije sodobnih metamaterialov (npr. celični in kompozitni materiali), saj omogoča opazovanje deformiranja teh materialov pri zelo visokih hitrostih obremenjevanja. Digitalna obdelava takšnih posnetkov po metodi DIC (ang. »Digital Image Correlation«) omogoča natančno analizo dogajanja v materialu in dodatno verifikacijo materialnih parametrov pri izredno hitrih dinamičnih preizkusih (kot na primer na Split-Hopkinson-Pressure-Bar preizkuševališču). Obenem so posnetki hitrih kamer zelo pomembni za uspešno validacijo novih računalniških simulacijskih modelov za študije možne uporabe naprednih materialov v modernih konstrukcijah. Področje uporabe pa ni omejeno le na klasične trdnine, ampak omogoča ovrednotenje mehanike deformiranja tudi drugih vrst materialov, kot so mehkejša tkiva (uporaba v medicini), tkanine (uporaba v tekstilstvu), prehodnih pojavov pri tekočinah (uporaba v procesnem strojništvu).
V sodelovanju s slovenskim podjetjem DEWESoft je bil razvit edinstven mobilni integrirani merilni sistem za stereo-optično hitro digitalno snemanje prehodnih pojavov, ki temelji na programski podpori za zajem in analizo podatkov PHOTRON FASTCAM VIEWER 4 (PFV4) in DEWESOFT-X-PROF ter naslednji strojni opremi: