Univerza Maribor

Rules

Only words with 2 or more characters are accepted
Max 200 chars total
Space is used to split words, "" can be used to search for a whole string (not indexed search then)
AND, OR and NOT are prefix words, overruling the default operator
+/|/- equals AND, OR and NOT as operators.
All search words are converted to lowercase.

SLO | ENG

Stiskalnice

Kot nadomestilo za ročno kovanje v kovaštvu upotrabljamo razne stroje, ki nam olajšajo delo. To so razna pnevmatska, ekscentrična padalna kladiva in drugo.

Osnovni namen teh strojev je obdelovati material z manj vloženega fizičnega napora, obdelati ga v krajšem času in v preoblikovanje materiala vložiti večjo energijo, kot bi jo bili sposobni dovesti pri ročnem kovanju, saj smo pri njem omejeni zgolj na našo moč in težo ročnega kladiva.

Za izdelavo velikih serij izdelkov široke porabe, ki morajo biti poceni, uporabljamo različne izvedbe ekscentričnih stiskalnic - štanc, ki so lahko različnih moči - odvisno od namembnosti.

Dandanes se z izsekovanjem izdeluje množica različnih izdelkov - (strojni deli - od zobnikov in drugih drobnih delov za ročne mehanske ure in druge merilne inštrumente, do npr. verižnih zobnikov za kolesa, kovanje denarja in drugo). Izsekujemo lahko tudi polizdelke, ki jih lahko nadalje uporabimo pri drugih postopkih končne obdelave - recimo, gredo lahko na strojno obdelavo, termično obdelavo itd.

Tudi pri štancah lahko obdelujemo kovine v hladnem stanju pa tudi v vročem stanju - (npr. v kovaški industriji se s takšnimi  stiskalnicami lahko preoblikujejo izdelki v razžarjenem stanju, vtiskujejo različno oblikovane drtine in odprtine v material, material lahko tanjšamo, razširimo  (glave vijakov, glave žebljev itd.). Za postopke preoblikovanja  večjih površin  pločevine, npr. v industriji velikih gospodinjskih strojev,  avtomobilski industriji in podobni panogi, tam torej, kjer se srečujemo s  postopki globokega vleka, iztiskovanja, odrezovanja in hkratnega upogibanja velikih kosov, uporabljamo hidravlične stiskalnice.

Sistemi hidravličnih stiskalnic (načini delovanja):

Hidravlične stiskalnice so lahko:

 

  • enosistemske: imajo samo en hidravlični cilinder, praviloma zgoraj in na pahu je pritrjena zgornja miza, na katero  fiksiramo zgornji, gibljivi del orodja.
  • dvosistemske: ob zgornjem hidravličnem cilindru imajo nekatere stiskalnice še spodnji hidravlični cilinder, ki je praviloma za dve tretjini šibkejši, kot je glavni, zgornji. Drugi cilinder nam omogoča uporabo izmetal - prečk, s katerimi "izvržemo" oziroma ločimo upognjen ali izvlečen pločevinasti izdelek od matrice.
  • tri oz. večsistemske: praviloma imajo znotraj zgornjega paha še eden hidravlični cilinder; z zunanjim pahom pločevino v tem primeru pridržimo (fiksiramo), da se nam ne deformira, z notranjim pahom pa nato, v naslednjem delovnem koraku, izvedemo operacijo vlečenja ali upogibanja.