Vizija

Do leta 2025 postati na Univerzi v Mariboru, v Sloveniji in v svetu priznano jedro raziskovalcev in strokovnjakov s področja proizvodnih tehnologij, ki s svojimi aktivnostmi pomembno prispevajo k razvoju družbene odgovornosti in družbe v celoti, kar vodi k skladnemu in trajnostnemu razvoju ter doseganju mednarodne konkurenčnosti slovenske proizvodne dejavnosti.

Poslanstvo

Katedra za proizvodno strojništvo se je oblikovala na področju proizvodnih tehnologij z namenom izvajanja izobraževalne dejavnosti, temeljnih, aplikativnih, razvojnih in drugih projektov ter za opravljanje strokovnih, svetovalnih in drugih storitev, ki se financirajo iz javnih sredstev ali pa iz sredstev naročnikov raziskovalnih del. Poslanstvo zajema tako akumulacijo kot razširjanje sodobnih znanj o proizvodnih tehnologijah in njihovem upravljanju na visokem mednarodnem nivoju odličnosti.

Vrednote

Kreativnost in učinkovitost
Pot k vrhunskim rezultatom je ustvarjanje pozitivnega vzdušja na Katedri za proizvodno strojništvo, ki člane motivira k inovativnosti in ustvarjalnosti. Zato vzpodbujamo sodelavce, da predstavijo svoje ideje in jih tudi udejanjijo. Naloge, ki nam jih narekujejo naša delovna mesta, opravljamo po svojih najboljših močeh. Stremimo k temu, da tisto, kar počnemo, opravimo najbolje, kar se da učinkovito in v čim krajšem času.

Hitrost in fleksibilnost
Naš cilj je biti prvi na področju proizvodnih tehnologij. To dosegamo z učinkovitimi raziskavami, znanjem, sposobnostjo, inovativnostjo, delavnostjo in iznajdljivostjo. S hitro odzivnostjo in sposobnostjo prilagajanja obvladujemo ovire, ki nam jih postavljajo različne tržne zahteve in zakonodajne spremembe. Znamo se spoprijeti z vsakršnimi izzivi s področja proizvodnih tehnologij in s fleksibilnimi rešitvami znamo upravičiti pričakovanja študentov in partnerjev.

Partnerstvo in zaupanje
Na Katedri za proizvodno strojništvo gradimo dobre medsebojne odnose. Ti so temelj za spoštljiv odnos do naših študentov in partnerjev. Šele z dobrimi in odprtimi medčloveškimi odnosi je mogoče uspešnost združevati z našim temeljnim poslanstvom.

Dejavnosti

Osnovne dejavnosti izvirajo iz Statuta Univerze v Mariboru, ki opredeljuje naslednje naloge:

•    organizacija in izvajanje izobraževalne in znanstvenoraziskovalne dejavnosti,
•    sodelovanje pri pripravi programov izobraževalnega in znanstvenoraziskovalnega dela na FS,
•    opravljanje strokovnih, svetovalnih in drugih storitev,
•    sodelovanje pri vzgoji raziskovalnih kadrov,
•    posredovanje novih spoznanj in znanstvenih izsledkov v razvoj znanstvenih disciplin in strok,
•    pospeševanje vključevanja študentov v raziskovalno delo in sodelovanje pri podiplomskem študiju študentov,
•    sodelovanje z raziskovalnimi in drugimi organizacijami na raziskovalnem področju,
•    izvedba vseh možnosti in oblik prenašanja znanstvenoraziskovalnih izsledkov v prakso,
•    organiziranje znanstvenih in strokovnih posvetovanj s področja svoje dejavnosti,
•    vzpodbujanje prenosa lastnih raziskovalnih izsledkov kot tudi svetovnih tehnoloških novosti v industrijsko okolje,
•    preddejavno sodelovanje pri aplikativnih industrijskih projektih,
•    posodobitev opreme laboratorijev, za potrebe pedagoškega in razvojno raziskovalnega dela,
•    organiziranje strokovnih tematskih delavnic za namene izobraževanja udeležencev iz industrije,
•    izdajateljstvo znanstveno strokovnih publikacij,
•    sodelovanje s katedrami z istega področja.