Obisk slovenskega alpskega smučarja Klemna Kosija

Katedro za tekstilne materiale in oblikovanje in Inštitut za inženirske materiale in oblikovanje sta 21. decembra 2017 obiskala slovenski alpski smučar Klemen Kosi in njegov oče Mirko. V preteklosti so se naši raziskovalci v okviru inštituta ukvarjali s problematiko dresov slovenskih smučarskih skakalcev, kar je bil povod, da sta se Kosijeva obrnila na nas. Za tekmovalce je namreč uporaba optimalne kombinacije tekmovalnega dresa in poddresa ključnega pomena, da zadostijo FIS pravilom, hkrati pa izboljšajo tekmovalne rezultate. Optimalna kombinacija je med drugim odvisna od zračne prepustnosti specialnih pletiv, iz katerih so izdelani tekmovalni dresi in poddresi, ki jih Klemen uporablja pri alpskih disciplinah, v katerih tekmuje (predvsem hitre discipline in kombinacija). Klemen, sicer tudi študent Univerze v Mariboru, se je seznanil z nekaterimi merilnimi napravami in metodami, ki prispevajo k razumevanju lastnosti in obnašanja specialnih tekstilnih materialov, vgrajenih v smučarske drese. Ob tej priložnosti je našemu Inštitutu in Katedri podaril štartno številko 35 s tekme v Val Gardeni s posvetilom.